Bu Hafta Komedinin Farklı Tonlarına Sahip Tiyatro Oyunları

Komedi, aslında içinde farklılıklar gösterebilen bir daldır. Komedinin geniş çatısı altında barınan tonlar da tiyatroda kendilerini net bir şekilde ifade edebiliyorlar. Biz de bu hafta komedinin farklı yönlerini görmenizi sağlayacak 5 tiyatro oyununu sizler için listeledik

5 Yanlışlıklar Komedyası

Yanlışlıklar Komedyası

William Shakespeare’in yazdığı en kısa oyun unvanına da sahip olan oyunun içinde; cinasların ve söz oyunlarının yanı sıra soytarılık ve kimlik karışıklıkları bulunur. Kardeşlerini bulmak isteyen ikizlerin Efes’te başlarına gelen komik olaylar dizisine 6, 8 ve 10 Ekim’de Van Kültür Merkezi Sahnesi’nde tanık olabilirsiniz.

4 Başroldeki Kadınlar

Başroldeki Kadınlar

Gazetede bir mirasçı ilanına rastlayan ikilinin aklına bir fikir gelir ve mirasçıların yerine geçerler. Asıl mirasçılarla karşılaşan ikilinin işleri iyice karışır. Ken Ludwig’in yazdığı oyun 6, 8 ve 10 Ekim’de Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde perde açıyor.

3 Kocama Ne Oldu

Kocama Ne Oldu

Maddi olarak zor günler geçiren bir ailede yaptığı tüm yatırımı kaybeden baba üzüntüden hastanelik olur. Uyandığında kendi kendine konuşurken bir deli, bir hoca ilan edilir. Trajedinin ve komedinin mükemmel uyumu 8 Ekim’de İzmir İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sahneleniyor.

2 Buzlar Çözülmeden

Buzlar Çözülmeden

Başrolünde Kemal Sunal’ın yer aldığı “Deli Deli Küpeli” filminin esinlendiği Cevat Fehmi Başkut’un kaleminden çıkan oyun, kasabadaki bir deli ya da kaymakamdan insanlık dersini yansıtıyor.  Akıllılıkla delilik arasındaki ince çizginin öğreticiliğini 6, 8 ve 10 Ekim’de Antalya Haşim İşçan Kültür Merkezi Küçük Salon’da görebilirsiniz.

1 Sokakta

Sokakta

Sokakta yaşayan 2 insanın başından geçenleri ele alan oyun, kadına şiddet gibi ağır bir konuyu işliyor. Bu anlamda kara komedi olarak sahnede yer alıyor. Kenan Çinici’nin yazdığı oyunu Metehan Şahiner yönetiyor. Sokakta herkese yakın ama bir o kadar da uzak bir hayatın olduğunu hatırlatan oyunu 9 ve 11 Ekim’de Erzurum Medya Sanat Evi Oda Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.