Bu Hafta Roman Yapraklarından Çıkan Karakterlerin Yer Aldığı Tiyatro Oyunları

Romanları okurken kendinizi başkarakterin yerine koyabilirsiniz. Hatta yazının yalınlığına göre gerçekten her olayı siz yaşamışsınız gibi bir ruh haline dahi bürünebilirsiniz. Bu açıdan aynı amaca hizmet eden iki edebi eserin birleşmesini çokça görebilirsiniz. Biz de roman karakterlerinin yeniden canlandığı tiyatro oyunlarını sizin için listeledik.

5 Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun

Uzun yıllardır yerli ve yabancı birçok esere konu olan Leyla ile Mecnun aşkı kırmızı perdeye de renk katıyor. Daha önce Fuzulî’nin yazdığı eser esas alınarak Azerbaycan’ın ilk operası Leyla ile Mecnun ortaya çıkmıştır. Her anlamda zamanı geçersiz kılan bu aşk 29 Eylül, 1 ve 3 Ekim tarihlerinde de Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde de büyüklüğüyle sahneyi dolduracak.

4 39 Basamak

39 Basamak

İlk olarak John Buchan ile roman olarak aramıza katılan bu eser, 1995’te Simon Corble ve Nobby Dimon ile tiyatroya ilk kez uyarlanmıştır. 2005’te Patrick Barlow ise Alfred Hitchcock’un aynı isimli filmini baz alarak ortaya yeni bir tiyatro oyunu çıkarmıştır. Eğlence ve gerilimi yüksek oyun 1 ve 3 Ekim’de Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde perde açıyor.

3 Sherlock Holmes’un İntihar Kulübü Macerası

Sherlock Holmes’un İntihar Kulübü Macerası

Bir intihar kulübündeki cinayet oyununa katılan Sherlock Holmes aslında, Arthur Conan Doyle’un kaleminden Robert Louis Stevenson’un İntihar Kulübü adlı romanının sayfalarına karışıyor. İki ünlü edebi eseri 29 Eylül, 1 ve 3 Ekim tarihlerinde Trabzon Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde bir macerada buluşmasını izleyebilirsiniz.

2 80 Günde Devr-i Alem

80 Günde Devr-i Alem

Bir bahis ile başlayan dünya gezisini ele alan Jules Verne’in ünlü romanı Mark Brown tarafından tiyatroya uyarlanmıştır. Hem zamanla yarış hem bir dedektifle mücadele verilen gezi macerasının yanında bir aşk macerasını da ele alan oyun 29 Eylül, 1 ve 3 Ekim tarihlerinde İstanbul Mecidiyeköy Büyük Sahnesi’nde perde aralıyor.

1 Tutunamayanlar

Tutunamayanlar

Türk edebiyatında unutulmaz eserlere sahip Oğuz Atay’ın 1972 yılında yayımlanan Tutunamayanlar adlı romandan uyarlanan tiyatro oyunu, ölen bir arkadaşının cinayetini aydınlatmaya çalışan Turgut karakterini ele alıyor. Günümüzde geçerliliğini halen koruyan oyun 29 Eylül’de Ankara Yenimahalle Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda modernize edilmiş hayatların insanları sıkıştırmasını da ele alıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.