Cate Blanchett’ın Oyunculuk Dersi Verdiği 5 Film

2 kez Oscar, 3 kez BAFTA ve 3 kez de Altın Küre kazanmış, 50 yaşını aştığını duyduğumuzda yaşlandığımızı hissettiren, kimine göre unutulmaz Galadriel, kimine göre Elizabeth, Cate Blanchett’ın oyunculuk dersi verdiği 5 filmi sizler için listeledik. Ortaya koyduğu performanslarla seyirciyi fazlasıyla büyüleyen Blanchett, Akademi’de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandıktan sonra En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan dört aktristen biridir.

5 Blue Jasmine

Blue Jasmine

Woody Allen tarafından yazılan ve yönetilen bu müthiş filmde Blanchett; Jasmine rolü ile Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmayı başardı. Filmde, zengin bir yaşam süren Jasmine’in bir anda her şeyini kaybetmesini ve hayatın zorluklarıyla karşılaşmasını izliyoruz.

4 I’m Not There

I’m Not There

Todd Haynes’in hem senaryosunu kaleme aldığı ve hem de yönetmen koltuğunda oturduğu film; efsane müzisyen Bob Dylan’ın hayatını ele alıyor. Filmde Bob Dylan’ı; aralarında Christian Bale, Heath Ledger ve Cate Blanchett gibi oyuncuların bulunduğu 6 oyuncu canlandırıyor. Oyuncu bu filmdeki performansıyla Oscar ve BAFTA’ya aday gösterilirken, Venedik ve Altın Küre festivallerinden ödül almayı başardı.

3 The Aviator

The Aviator

Martin Scorsese’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Blanchett’e DiCaprio eşlik ediyor. Blanchett bu rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ı ile yine aynı dalda BAFTA Ödülü ile Altın Küre adaylığı elde etmeyi başardı. Film; dünyaca ünlü iş adamı, yönetmen ve havacı Howard Hughes’in hayatını ele alıyor. Onun film çekme isteği ve tutkusu izlenmeye fazlasıyla değer.

2 LOTR Üçlemesi 

LOTR Üçlemesi 

Oyuncunun LORT’da nasıl bir performans ortaya koyduğunu bırakın tek bir içeriğe, sayfalara sığdıramayız. Woody Allen, Martin Scorsese gibi dünyaca ünlü yönetmenlerle çalışan oyuncu, bu unutulmaz seride tarihin en havalı yönetmenlerinden Peter Jackson ile çalışıyor. Lothlórien leydisi Elf Galadriel olarak karşımıza çıkan oyuncu, karakterin iyi ve kötü yanlarını bizlere başarılı bir şekilde aktarmayı başardı.

1 Elizabeth

Elizabeth

Oyuncunun en farklı karakterde yer aldığı, oyunculuğu adeta göklere çıkardığı filmi ilk sıraya koymasak elbette olmazdı. Kendisinin Galadriel karakterini canlandırmadan önce en çok dikkat çektiği, belki de Galadriel için düşünülmesine sebep olan yapım şüphesiz 1998 yapımı Elizabeth! Unutulmaz film Cate Blanchett’e En İyi Kadın Oyuncu dalında BAFTA ve Altın Küre ödülü kazandırırken, filmdeki rolü ile ünlü oyuncu Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylık elde etmesine de sebep oldu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.