Dünya Sinemasının En Yüksek Bütçeli Filmleri

Özellikle 2000’li yıllardan itibaren farklı teknolojilerin de sinema dünyasına girmesiyle pek çok film bütçesi de kat kat artmaya başlamıştı. Özellikle geçtiğimiz yıl Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği Tenet filminde, uçak patlama sahnesinin maliyetinin yüksek olmasından dolayı gerçek bir uçak patlatılmış ve bunun maliyetinin daha düşük olduğu açıklanmıştı.

İşte kamuya açık bir şekilde yayınlanan, sinemanın en yüksek bütçeli 6 filmi:

6 Avatar

Avatar

Bugünlerde James Cameron tarafından ikincisi çekilen yapım, 2009 yılında yine aynı yönetmen tarafından 282 milyon dolar bütçeyle karşımıza çıkmıştı. Tarihin en uzun süren filmlerinden olan yapım, yine James Cameron’un senaristliği ile karşımıza çıkmıştı.

5 Harry Potter ve Melez Prens

Harry Potter ve Melez Prens

Serinin altıncı kitabından sinemaya uyarlanan 2009 yapımı film, 298 milyon dolar gibi bir bütçeyle karşımıza çıkmıştı. 1 milyar dolara yakın bir gelir elde eden yapım, harcadığı bütçenin karşılığını fazlasıyla aldı. IMAX teknolojisinin yer yer kullanıldığı efsane filmlerden olan bu yapımı ilk fırsatta izlemelisiniz.

4 Tangled

Tangled

Animasyon filmi dediğimizde ilk aklımıza gelen filmlerden birisi olması gereken Tangled, 305 milyon dolar gibi büyük bir bütçeyle karşımıza çıktı. Sadece LOTR üçlemesinin 250 milyon dolara çekildiğini görünce bir hayli şaşırıyoruz. Bu film de gerek kalitesi, gerek konusuyla harcandığı paranın hakkını fazlasıyla veriyor.

3 Spider-Man 3

Spider-Man 3

Mahallemizin ilk dostu Tobey Maguire’in yer aldığı Örümcek Adam serisinin üçüncü filmi; 318 milyon dolar gibi bir bütçeyle çekilmişti. Örümcek Adam hikayesini bizlere aktaran, karakteri sevmemizde büyük ölçüde etkili olan yapım; kalitesiyle hala akıllarda yerini koruyor.

2 Titanic

Titanic

Leonarda DiCaprio ve Kate Winslet’in başrollerinde yer aldığı, sonuna gelindiğinde herkesin Rose karakterine ayrı bir kızgınlık yaşadığı yapım, toplamda güncel enflasyon değerlerine göre 319 milyon dolara çekilmişti.

1 Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Tarihin en karizmatik oyuncularından Johnny Depp ve Orlando Bloom‘un oyuncu kadrosunda yer aldığı film, 2007 yılında vizyonda yer almıştı. Adeta görsel bir şölen olan hikaye, Hans Zimmer’in müzikleriyle de adeta hayatlarımıza renk katıyor. Toplamda 370 milyon dolar gibi astronomik bir parayla çekilen film, tarihin en pahalı sinema projesi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.