Hasılata Göre İlk 10 Marvel Sinematik Evreni Filmleri

0 500

Son yıllarda Marvel Sinematik Evreni gişenin hakimi olmuş durumda. Birçok filmi 1 milyar dolar barajını aşan Disney’in bünyesinde bulunan Marvel, evrenine yeni kattığı karakterler ile daha uzun süreler bu hakimiyetini sürdürecekmiş gibi duruyor. Bu sebeple 2019 sonu itibari ile en çok gişe yapan 10 Marvel Sinematik Evren filmlerine bir göz atalım.

10 Örümcek Adam: Eve Dönüş

Yönetmenliğini Jon Watts’ın yaptığı 2017 filmi Örümcek Adam’ın MCU’ya giriş filmi. Tom Holland’ın örümcek adam olduğu film büyük heyecan yarattı ve oldukça ilgi gördü. Film 1 milyar dolar barajını aşamada 880 milyon doları aşan gişesi ile ilk 10 arasına ismini yazdırdı.

9 Kaptan Marvel

Kadın bir kahramanınız yok eleştirilerine maruz kalan Marvel, cevabını Kaptan Marvel ile verdi. Anna BOden ve Ryan Fleck’in ortak yönettiği filmde Brie Larson’u kaptan rolünde izlerken bir yan dan da Samuel L. Jackson’un Nick Fury karakterinin gençliğini izliyoruz. Film kendinden beklenen başarıyı karşılayarak Marvel’in kasasına 1.128.274.794 dolar koydu.

8 Örümcek Adam: Evden Uzakta

İlk filmin başarısından sonra Tom Holland’ın Örümcek Adam’ına olan sevgi çok yükseldi. Beklentinin arttığı film istenileni verince başarı da beraberinde geldi. İlk filmin de yönetmeni olan Jon Watts’ın filmi 1.131.927.996 dolar gişe yağması ile Marvel ile Sony’nin arasının bozulmasına da sebep oldu. Ama PR kokan bu bozuşma tatlıya bağlandı ve Tom Holland’ın karakteri evrende kalmaya devam etti.

7 Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

Russo biraderler bir Avengers çekmek yerine bütün kahramanları Kaptan Amerika filmine sığdıralım kafasına girince bir de kaynak materyal çok iyi bir çizgi roman serisine bağlı olunca ortaya kayda değer bir film çıktı. Tabi gişede de karşılığını alan film 1.153.296.293 dolar gişe ile hakkını verdi.

6 Demir Adam 3

Shane Black’in yönettiği Demir Adam 3 filmi birçok açıdan iyi bir MCU filmi. Mandarin geliyor diye reklamları yapılan filme ben dahil çok kişi koştu ama film aklımda Mandarin’i harcayan film olarak kaldı. Buna karşın yarattığı heyecan sayesinde elde ettiği 1.214.811.252 dolar hasılat ile kendine 6. Sırada yer buldu.

5 Kara Panter

Siyahi kahraman diye servis edilen ve Creed: Efsanenin Doğuşu filminin yönetmeni Ryan Coogler’a emanet edilen film MCu’daki iyi filmlerden biri olduğunu kanıtladı. Sosyal mesaj verme çabasını her ne kadar filmin son sahnesi ile komik duruma düşürse de Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Letitia Wright ve özellikle Andy Serkis’in iyi oyunculuklarıyla 1.346.913.161 dolar hasılat elde eden film yapımcılarının yüzünü güldürdü.

4 Yenilmezler: Ultron Çağı

Bir filmin kötü olması onun yüksek hasılat elde etmesini engelleyecek bir etmen olmadığının kanıtı bu film. Kötü hikaye ve anlatım tekniği ile hava uçuşan CGI’lardan öteye gidemeyen film bu kötülüğüne rağmen 1.4 milyar doların biraz üstünde gişe yaptı. Yönetmen koltuğunda ilk Yenilmez filminin de yönetmeni olan Joss Whedon’un buluduğu film baştan aşağıya Marvel’in satış başarısından başka bir şey değil.

3 Yenilmezler

İyi bir film mi? Hayır. Ama Ultron Çağı’ndan bir farkı var, bu birleşmenin ilk denemesi. Joss Whedon’un yönettiği film hikaye olarak bir şey sunmasa da ilk olma özelliği ve başarılı çekim ve post production’u ile geçer notlu bir film. Zaten bu ilk olmanın avantajı ile 1.5 milyar doların üzerinde hasılat elde eden film Marvel Sinematik Evreni’nin düğüm noktası olarak yerini koruyor.

2 Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı

Öncelikle söylemem gerek, Russo Biraderler çok iyi bir iş çıkarmış. Hikayenin elle tutulurluğu, başarılı düşman betimlemesi, inandırıcı sebepler ve beklenmedik dönüşleriyle MCU’nun en iyi filmi diyebilirim. Gişede de bunun karşılığını alan film 2 milyar dolar barajını aşarak çok başarılı bir tablo çizdi. Bütün karakterlerini ölçülü bir biçimde filmi domine etmesine izin vermeden düşman üzerinden anlatması filmi çizgi roman filmlerinin tepe noktasındaki yarışa sokuyor.

1 Yenilmezler: Son Oyun

İlk filmin hikaye olarak gerisinde kalan ve birçok oldu bittiye sahip Yenilmezler: Son Oyun, Sonsuzluk Savaşı’nın devam izleyicilerinin yanı sıra filmin başarısından etkilenen yeni izleyicileri çekerek 2.797.800.564 dolar hasılat elde etti. Yine Russo Biraderlerin yönettiği film James Cameron’un Avatar filmini geride bırakarak, gelmiş geçmiş en yüksek hasılata sahip film tahtına oturdu.

MCU ile çok büyük bir Pazar yaratan Marvel’in 4. faz ile gelecek olan filmleri bakalım geçmiştekilerin rekorlarını kırabilecek mi? Eğer bu şekilde başarılı olarak yönetilmeye devam ederse içten bile değil.

Umarım listemizi beğenmişsinizdir. Bir dahaki paylaşıma kadar sağlıcakla kalın!

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.