Hip Hop Kültürünün Önce Müziğe Sonra Beyaz Perdeye Katkısını Gösteren 5 Rap Filmi

Hip Hop kültürünün filizlenmesinde büyük rolü olan rap müzik, Amerika’daki gettolarda yaşayan özellikle siyah insanlar arasında çok hızlı yayılan bu müzik bir hayata tutunma şekli olarak da algılandı. Birazdan listemizdeki filmlerin aynı zamanda suç ve dram türünü içermesinin sebebi de aslında hayata tutunmak için yapılan şeylerle ilgilidir. Rap, önceleri bir deşarj olma yöntemiyken daha sonra sıkıntıları anlatmak için de kullanıldı ve bu dert anlatma özelliği sayesinde hala popülerliğini koruyor. Biz de sizin için bu müzikle hayatımıza giren 5 rap filmini listeledik.

5 Zengin Ol ya da Uğrunda Öl

Zengin Ol ya da Uğrunda Öl

50 Cent’in hayatından izler de taşıyan filmin konusu bir suç batağında olan Marcus’un rap müzikle yeniden hayata tutunma çabasını ele alıyor. Yine 50 Cent’in başrolde olduğu film, rap müziğin de bir alt dalı olan gangsta rapin ne anlama geldiğini ve nasıl türediğini de anlatıyor.

4 Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

Film; 80’lerin ortasında, daha çatık kaşlı, agresif, sözlerin bir hedef tahtasını nişan alırmışçasına güdümlü bir şekilde söylendiği döneme geçilirken bir hip hop grubu olan N.W.A.’in doğuşunu anlatıyor. Grup üyelerinden Ice Cube ve Dr. Dre’nin yapımcı kadrosunda bulunduğu filmde, Ice Cube’u ise kendi oğlu canlandırıyor.

3 8 Mil

8 Mil

Detroit sokaklarında çeteleşmenin, müziğinin yerinin ve yeteneğin işlendiği bu yapım, ufak bir çetenin hayallerini anlatıyor. Aralarından en yetenekli olan Jimmy’nin freestyle konusundaki çalışmayla doğru orantıdaki becerisi ise onlara umut oluyor. Filmde klasik rap müziğin yanı sıra rapin de bir alt dalı olan doğaçlama yapılan rap müzik, yani freestyle kullanılıyor. Eminem’in yer aldığı ilk film olan 8 Mil rap müzik için de önemli bir yer tutuyor.

2 Kötü Şöhret

Kötü Şöhret

Doğu Yakası rap müziğinin en güçlü temsilcilerinden olan Notorious B.I.G.’nin hayatını anlatan bu film, bir yükselişin getirdiği düşüşleri de görmemizi sağlıyor. Aile, müzik ve çeteler arasında geçen hayatıyla bir şöhretin bilinmeyen gerçekleri de bu filmde yer alıyor.

1 All Eyez on Me

All Eyez on Me

Tupac’ın bir albümünün adını alan bu film, “gelmiş geçiş en iyi rapper” olarak bilinen Tupac Amaru Shakur’un hayatını anlatıyor. Hapse girmiş, vurulmuş, vurmuş, filmlerde rol almış, sahnelerin tozunu atmış ve ölümünden sonra bile bizi şarkılarla buluşturmuş olan bu efsanenin hayatının önemli kesitleri bu filme sığdırılmış.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.