Kitaptan Uyarlanmış Filmelerden Tavsiyeler

0 568

Sinema tarihi, birçok kitap adaptasyonuyla dolu. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden DaVinci Kodu’na, Harry Potter’ından grafik roman V for Vendetta’sına kadar. İrdeleyeceğimiz listede bu saydıklarım olmayacak. Liste daha çok kitapları pek bilinmeyen veyahut filminin gerisinde kalmış uyarlamalardan oluşacak. Unutmadan söylemeliyim liste filmlerin kitaplarına uyumluluğu ile ilgilenmiyor, sadece sevdiğimiz filmler üzerinden olacak. Umuyorum ki beğeneceksiniz.

1 Blade Runner

Bizi insan yapan nedir? İnsanlık denilen kavram nedir? İnsan nerede biter, nerede başlar? Philip K. Dick bu konuyu ilginç bir bakış açısıyla 1968 yılında çıkardığı Android’ler Elektrikli Koyun Düşler Mi? ile kitaplaştırdı. Aradan geçen 14 yıl sonra Ridley Scott kitabı Blade Runner ismi ile beyaz perdeye taşıdı ama mutlu sondan başka bir şeye kafası pek basmayan film yapımcıları filmin sonunu değiştirip öyle piyasaya sürdüler ama kendi zamanının ötesindeki film yıllar sonra yönetmenin isteği doğrultusunda yeniden piyasaya sürüldü. Merak etmeyin sonunu söylemeyeceğim ama siz de bu türün atası kabul edilebilecek filmi izlemeyi unutmayın.

2 Full Metal Ceket

Eski bir deniz piyadesi olan Gustav Hasford, 1979 yılında The Short-Timer isminde Vietnam Savaşı’ndaki deneyimlerini anlatan bir roman yazdı. Kitabın üzerinden geçen sekiz senenin üzerinden 1987’de Stanley Kubrick’in muheteş eseri Full Metal Jacket, kitabı sinema seyircisine sundu. Oldukça ses getiren film, savaş adına insanların nasıl hissizleştirildiğini, ordu içi dinamikleri ve övünülerek anlatılan savaş hikayelerinin gerçek yüzünü anlatan bir film olarak karşımıza çıkıyor.

3 Dövüş Kulübü

Chuck Palahniuk bize bir şeyler soruyor. Tüketmek için hırs içinde çabaladığınız, en iyisi olsun diye hırslandığınız şeyler aslında kimi tüketiyor? Siz gerçekten siz misiniz yoksa birilerinin size dayattığı hayata mahsar olmaya çabalayan başka biri misiniz? Aldığınız mobilyalara sahip mi oluyorsunuz yoksa onlar mı size?

Meyhem Project adı ile yayımladığı öykülerin kitaplaşması ile oluşan Dövüş Kulübü, David Fincher’ın elinde filmleşiyor. Brad Pitt ve Edward Norton’un muhteşem oyunculuğu ve Fincher’ın eşsiz anlatımı ile Dövüş Kulübü 1999’dan beri her izlediğimizde bize farklı bir şeyler katmayı başarıyor.

4 Kwai Köprüsü

Maymunlar Gezegeni’nin de yazarı Fransız  yazar Pierre Boulle 1952 yılında Kwai Köprüsü yayımladı. Savaşlar, esaret ve kaçışlarla dolu oldukça ilginç bir hayat öyküsüne sahip yazarın ses getiren kitabı 1957 yılında sinemaya uyarlandı. David Lean’in döneminin çok ilerisinde bir anlayışla yönettiği film, William Holden, Jack Hawkins ve Alec Guinnes gibi isimlerin sıra dışı oyunculukları ile sinema tarihine ismini çok iyi bir şekilde yazdırdı.

5 Rüzgar Gibi Geçti

Amerikan edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip olan Gone with the Wind kitabı 1936 yılında yayımlandı. Margaret Mitchell’ın kitabının anlattığı iç savaş döneminde geçen hikaye o kadar beğenildi ki 1939 yılında beyaz perdeye aktarıldı. Victor Fleming’in yönettiği filmde dönemin en büyük jönlerinden Clark Gable yer almakta. Ayrıca filmin 1939 yapımı olduğunu düşününde çekim kalitesine, kurgusu ve sanatına hayran kalmamak elde değil. Kısacası eski filmleri izlemek sizi rahatsız etmiyorsa izlediğinize memnun kalacaksınız.

6 Not Defteri

Nicholas Sparks 1996 yılında “The Notebook”, Defter isminde bir kitap çıkardı. Klasik bir aşk öyküsü içine serpiştirilmiş yaşlılık ve Alzahimer vurgusu kitabın filminin çekilmesine yetti. Face Off ve Astronot’un Karısı gibi filmlerden tanıdığımız Nick Cassavetes’in yönettiği film, o günden neredeyse bütün sevgililerin izlediği film olarak listemize girmeye hak kazandı.

7 Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams’ın radyo serisinden kitaba dönüşen ve hatta kitap serisine dönüşen bilim kurgu komedisi. İllüstrasyonları, dizisi derken filme de uyarlanan kitap serisi 6 kitaptan oluşmakta. Bunun bir kısmını filme uyarlayan Garth Jennings, çok iyi bir iş çıkarmasa da kitabın dünyasını beyaz perde de görmek eğlenceliydi. Gerçi ekibin hakkını da yememek lazım, böyle bir kitabın 42’de 1’ini bile sinemaya aktarmak büyük iş.

8 Baba

Mario Puzo’nun 1969 yılında yayımladığı ve 1972 yılında sinemaya uyarlanarak geniş kitlelere ulaşan Baba hakkında konuşmak ne kadar gerekli bilemiyorum. Franchis Ford Coppola’nın yönetiminde, Marlon Brando, Al Pachino, James Caan, Robert Duvall gibi efsane isimlerin mest ettiği bir film. 3 Oscar almış hatta bir Oscar’ı Marlon Brondo tarafından kabul edilmemiş bu filmi izlemişsinizdir diye varsayıyorum.

9 İhtiyarlara Yer Yok

Cormac McCarthy 2005 yılında No Country For Old Man isminde bir kitap çıkardı. Toplumsal başkalaşım ve şiddete karşı duyarsız toplum gibi ögelere değinen kitabı anlatım diline gayet yakın bir şekilde filme uyarlayanlar ise Coen Kardeşler oldu. E bir de yanına Javier Bardem, Josh Brolin, Tommy Lee Jones gibi isimlerin aktörlükteki becerisi eklenince seyir zevki yüksek bir film karşımıza çıktı. 2007 yılının dört Oscar’lı filmi kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

10 Guguk Kuşu

Milos Forman’ın yönettiği ve Jack Nicholson’ın oynadığı ilginç film. Ken Kesey’in 1962’de yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanan film, Oregon Psikiyatri Hastanesi’ndeki hastaları baskıcı hemşireye baş kaldırması için örgütleyen, hapisten kaçmak için akıl sağlığı yerinde olmayan biri gibi davranan R. P. McMurphy’nin hikayesini anlatmakta. İnsan hakları, özgürlük ve baskıcı rejimler üzerine düşünmeye iten hikayesiyle Guguk Kuşu izlenilesi bir film.

Listemiz buraya kadardı. Eminim sizin de önereceğiniz, listemize girmemiş ama bahsetmek isteyeceğiniz filmler vardır. Bu filmleri yorumlar sekmesinde paylaşabilir ve diğer izleyenlere güzel alternatifler sunabilirsiniz. Şimdilik kendinize çok iyi bakın, sağlıcakla kalın!

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.