Modern Sinemanın Karanlık Yüzü Olan 5 Neo Noir Film

Karanlık yapısıyla 1940-50 yıllarındaki filmleri akıllara getirse de zamanın değişimine uygun bir adaptasyon sergileyen neo noir filmler, modern sinemanın gecesi rolündedir. Geçen zaman sonucunda teknoloji gelişse de içimizdeki karanlığın aynı zifirilikte yol aldığını düşündüğümüzde bu filmlerin zamanını çok iyi yansıttığını da söyleyebiliriz. Sizin için siyahın en modern türü olan 5 neo noir filmi listeledik.

5 Olağan Şüpheliler

Olağan Şüpheliler

Patlayan bir tekne sonucunda yaralı halde kurtarılan iki suçlunun son 6 haftayı anlattığı filmde, kişilerin nasıl bir araya geldiğini görüyoruz. Bu olayların içinde kaçırılan bir kamyon, bir suç lideri ve sonunda patlayan bir tekne içindeki 27 ölüyle 91 milyon dolar yer alıyor.

4 Adaletsiz

Adaletsiz

Adaleti sağlamaya çalışan iki polis memuru, zanlılara karşı uyguladıkları şiddetin görüntülerinin yayılmasıyla işlerinden olurlar. Parasız ve işsiz olan bu ikili tazminatlarını alabilmek için bir suç dünyasının içine girer. Umduklarının fazlasını bulan bu ikili rolünde Mel Gibson ve Vince Vaughn yer alıyor.

3 Kibarca Öldürmek

Kibarca Öldürmek

George V.Haggins’in Cogan’s Trade romanından uyarlanan neo noir film, bir poker oyununu büyük sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor. Jackie bir kiralık katildir. Soğukkanlılığının yanında öldürmenin “temizlemek” şeklinde kullanılmasının hakkını verir. İşini temiz ve kibar bir şekilde halleder. Bu soğukkanlı katile ise Brad Pitt hayat veriyor.

2 Red Rock Kasabası

Red Rock Kasabası

Uzun bir yolculuk sonrası ulaştığı Red Rock Kasabası’nda bir barda otururken bir iş teklifiyle karşılanır. Ona işi veren kişi ise onun bir tetikçi olduğunu düşünür. 1994 yapımı bu neo noir filmin başrolünde Nicolas Cage yer alıyor.

1 Yedi

Yedi

Hristiyanlık inancında yer alan Yedi Ölümcül Günah, bir seri katilin temel kriteri olmuştur. Bu günahları işleyen herkesi öldürüp yine bu günahların ismine ölümcül denmesinin de kanıtı olmuştur. Bu seri katilin peşinde iki dedektif vardır. Film ise bu dedektiflerin hikayesini anlatır. Başrollerde Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın yer aldığı filmin kamera arkasında ise David Fincher yönetmenlik yapıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.