“Nereden Nereye” Diyeceğimiz 5 Oyuncunun İlk ve Son Filmleri

Gözünüzde canlanacak koskoca mazi. Listedeki oyuncuların ilk ve son filmleri size yılların nasıl da geçtiğini anımsatacak. Bu yılın da nasıl geçtiğini anlamadığımız yıllar gibi olmasını temenni ederiz. Senelerin eskitemediği 5 oyuncunun ilk ve son filmlerini sizler için listeledik. Buradan da “yaşamını yitirmiş tüm sinema emekçilerimizin ruhu şad olsun” diyoruz. Gelin hep beraber bu listeye göz atalım.

5 Süleyman Turan

Süleyman Turan

Yeşilçam filmlerinin yol göstericisi olan Süleyman Turan’ın iyi rollerdeki başarısının kişiliğinden geldiği hemen anlaşılır. Ödüllerle tescilli olarak sinemamızın en iyi yardımcı erkek oyuncularındandır. Kariyerine Türkan Şoray ve Öztürk Serengil’in de oynadığı 1963 yapımı Sayın Bayan filmiyle başlayan oyuncumuz 2015 yapımı Sonsuz Bir Aşk filmindeki jön Süleyman karakteriyle bitirmiştir. Oyuncu; Yılan Hikayesi dizisindeki Komiser Kemal rolüyle unutulmazlar arasına girerken, Sadri Alışık’la beraber Muhabbet Kuşu filminde de yer almıştır. Kendisi koskoca bir tarihtir.

4 Ayşen Gruda

Ayşen Gruda

Domates güzelimiz, evimizin ablası olarak gördüğümüz Ayşen Gruda; Çöpçüler Kralı, Gülen Gözler, Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü gibi filmlerdeki unutulmaz oyunculuğuyla her yaşının güzelliğini sinemaya göstermiştir. Bu kariyere Hababam Sınıfı filminde sunuculukla başlayıp daha sonra aynı filmin serisinde öğrenci olarak görmüşüzdür. Son filmi ise 2018 yılında Sevgili Komşum olmuştur.

3 Adile Naşit

Adile Naşit

Adile Teyzemiz, Hafize Anamız, masalcı annemiz, sinemamızdaki anne figürünü damarlarımıza kadar işleyen Adile Naşit, 1947’de Yara filmiyle adını ilk kez duyurmuştur. 1986’da ise Kocamın Nişanlısı filmiyle sinema kariyerinin son filminde oynamıştır.

2 Kemal Sunal

Kemal Sunal

Hepimizin yüzünü güldüren, Türk komedisinde bir ekol olan, “inek” lakabıyla bilinen Kemal Sunal, kariyerinin ilk adımını adına yakışır bir filmle yapmıştır. “Tatlı Dillim” filminde sinemada ilk kez bulunmuştur. Okullarda ders olarak öğretilecek komedisinin yanında dram filmlerinde de başarılı olan oyuncumuz, 1999 yılında Propaganda filmiyle sinemamıza son eserini bırakmıştır.

1 Sadri Alışık

Sadri Alışık

Hepimiz Turist Ömer olarak tanıdığı, siyah filmlerin renkli kişiliği, en güzel sigara içen adam: Sadri Baba, ödül törenlerine ismi verilmeye kadar uzanan saygın kariyerine masum bir başlangıç yapmıştır. Günahsızlar filmiyle sinemaya “merhaba!” diyen Sadri Alışık, ölümünden bir yıl önce de Yengeç Sepeti filmiyle sinemaya “gidiyorum elveda” şarkısını söylemiştir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.