Obsesif Bir Yönetmen Stanley Kubrick’in 5 Filmi

Bir sahneyi defalarca, bir filmi yıllarca çeken yönetmen, senaryoları tekrar tekrar değiştirmesiyle ve set ekibindeki anlaşmazlıklarıyla bilinmesinin yanında kendi kendini eğitmiş ve yaptığı kaliteli işlerle adından güzel bir şekilde söz ettirebilmiştir. Filmlerin önemli bir kısmı da kendisinden sonra yeniden çekilmiştir. Çoğu kez bir tür üzerinde ısrarcı kalmaz ve farklı türler denemeyi seven bu deha yönetmenin 5 filmini sizin için listeledik.

5 Gözü Tamamen Kapalı

Gözü Tamamen Kapalı

Kubrick’in sinemaya “elveda, gidiyorum” şarkısını söylediği film, herhangi bir türden sıyrılıp havai fişeklericesine ayrı noktalara düşüyor. Yüzeysel gibi görüp derin anlamlar barındıran, ilişki filmi gibi görünüp beynimizi allak bullak eden bu yapım tam anlamıyla gerçek bir Kubrick filmi olarak hafızlarımızda yer ediniyor. Nicole Kidman ve Tom Cruise‘nin başrolleri paylaştığı filmde aramadığınız şeyleri bile bulabilirsiniz.

4 Dr. Garipaşk

Dr. Garipaşk

Peter George’un “Kırmızı Alarm” adındaki eserinden uyarlanan film bir kara komedi filmdir. Amerika ve Sovyetler arasında geçen nükleer bir krizi ele alan yapım aslında bir generalin üsteki diğer askerleri kandırmasıyla başlıyor. Bu filmde yapımcı da olan Kubrick, setteki her şeyi planlama gücüne kavuşmuştur.

3 2001: Bir Uzay Destanı

2001: Bir Uzay Destanı

Romanından önce çıkan bu film, insanı insan yapanın ne olduğunu bize anlatıyor. Aslında insanları hayvanlardan ayıran özellik olan zeka ile ilgili bir takım düşüncelerle birlikte filmdeki gerçekliğin ve Armstrong’un hikayesine benzerliğin etkisinde kaldığımız yapım, evrimin geleceğini tespit etmek içinse bazı bilgiler arıyor. Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester da filmde oyuncu kadrosunda bulunan isimlerden oluyor.

2 Lolita

Lolita

Film orta yaşlı bir profesörün öğrencisine olan aşkını anlatıyor. Öğrencisine daha yakın olmak için annesiyle evlenen profesörü bir sürpriz bekliyor. Vladimir Nabokov‘un yazdığı öyküyü yine kendisi sinemaya uyarlıyor. Film 1997’de ise yeniden çekiliyor. Orijinal kadrosunda geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Sue Lyon da yer alıyor.

1 Cinnet

Cinnet

Filmin tüm senaryosu kronolojik bir şekilde çekilmiştir. Jack Nicholson’ın kapı kırma sahnesiyle özdeşleşen ve unutulmaz olan film, gerilim sahnelerinin dışında diyaloglarıyla da geniş bir anlam derinliği kazanmıştır. Müzikleriyle ve çekimiyle kusursuz bir bütünlük yaşayan filmin oyuncu kadrosunda Jack Nicholson, Danny Lloyde ve Shelly Duvall gibi isimler yer almıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.