Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Farklı Türlerden Muhteşem Hikayeler

Tekrar tekrar izlemeye değer olan, her sinemaseverin kesinlikle bilmesi gereken 5 farklı türde hikayeyi sizler için listeledik. Aralarındaki hikayelerden bazıları yıllar geçse de destan olarak adlandırılmaya ve efsaneliğini korumaya devam edecek.

5 Annie Hall

Annie Hall
ROMANTİK KOMEDİ

4 dalda Oscar sahibi olan bu muhteşem hikaye, Woody Allen‘ın en başarılı hikayelerinin başında geliyor. Mutsuz ilişkilerden çıkan bir adamın aşkını ele alan yapım, romantik komedi tarihinin en önemli filmlerinden.

4 Ratatouille

Ratatouille
ANİMASYON

 Pixar tarafımdan yapılan ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılan 2007 yapımı animasyon filmi; Pixar’ın 8. animasyon filmi olarak dikkat çekiyor. Hem animasyon hem de hikaye anlamında müthiş bir yere sahip olan film; aşçı olmak isteyen bir farenin hikayesini ele alıyor. Film ayrıca En İyi Animasyon Oscar’ının da sahibi olmayı başardı.

3 2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey
BİLİM KURGU

Stanley Kubrick ve Arthur C. Clarke‘in birlikte kaleme aldıkları ve Kubrick’in adeta sinemaya unutulmaz armağanı 2001: Bir Uzay Destanı, filmin vizyona girdiği 1968 yılında Arthur C. Clarke tarafından kitap olarak piyasaya sürüldü. Hem filmde hem de kitapta birbirlerinden alıntılar mevcut. Akademi’de En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen gibi ödüllerin de sahibi olan film, sinemaseverlerde unutulmaz bir yere sahip.

2 Citizen Kane

Citizen Kane
DRAM, GİZEM

Klasiklerin klasiği, kültlerin kültü bir yapım olarak dikkat çeken Yurttaş Kane, sinema tarihinde film denince ilk akla gelen yapımlardan birisi olarak dikkat çekiyor. 1941 yılında vizyona giren film sinemaya; montaj, deep focus tekniği ve makyaj bakımdan, birçok yenilikçi katkılarda bulunmuştur.

1 The Lord of the Rings

The Lord of the Rings
FANTASTİK

“Yüzüklerin Efendisi” 683 dakika uzunluğunda üç filmlik bir destan olarak hafızalarımızda yer alıyor. Peter Jackson‘ın sinemaya uyarladığı bu muhteşem destan, trajedinin ve fantezi gösterisinin mükemmel karışımı. Aldığı ödülleri ve hikayenin derinliğini sayfalarca anlatsak bitiremeyiz. Her sinemaseverin kesinlikle bilmesi gereken, fantastik sinemaya yeni bir bakış açısı getiren yapımın dizi versiyonu önümüzdeki süreçte bizlerle olacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.