Sanatsal Bir Dansla Sanatsal Bir Sinema Deneyimi Yaşatan Bale Filmleri

Bale, yalnızca bir dans türü olmasının yanında izleyenlere yansıttığı derin duygularla bir tiyatro alarak da tanımlanabilir. Estetik güzelliğinin yanında içerdiği derin duygularla da sinemayı etkilemesi kaçınılmaz. Biz de sizin için balenin sinemaya kazandırdığı filmleri listeledik.

5 Beyaz Geceler

Beyaz Geceler

Ünlü bir balerin uçağının zorunlu iniş yapmasıyla birlikte kendini gizli bir askerî üste bulur. Politik sebeplerden dolayı ise zorla sahneye çıkması istenir. Bu sırada bir step dansçısı ve onun eşiyle tanışır ve dost olur. Bu baleye katılmak yerine ise farklı düşüncelere sahiptir.

4 Kumpanya

Kumpanya

Robert Altman’ın izleyicileri derin bir bale dünyasına çağırdığı film, profesyonelliğin iş ve gerçek hayat arasındaki makası daha da çok açtığına değiniyor. Balede gözü hep en yüksekte olan bir balerinin profesyonelliğini sorgulayacak şeyse gerçek bir aşktır.

3 Kırmızı Pabuçlar

Kırmızı Pabuçlar

Yaşıyla beraber artan yeteneklere sahip asil bir kızın bir bale yönetmeni ile karşılaşması hayatında yeni bir yol açıyor. Zamanla yeteneğini yönetmene gösteren kız yeni bir bale gösterisinde başrol olarak düşünülür. Bu sırada ise genç kızın kapısını aşk çalar.

2 Billy Elliot

Billy Elliot

Yaşına göre olgun davranışlarıyla bilinen 11 yaşındaki bir çocuk, karar verme konusunda da yetişkin bir beyinle düşünür. Bir gün boks sporundan vazgeçer ve baleye yönelmek istediğini söyler. Ona bu düşüncesinde karşı çıkanlar ve destek olanlar olur. Stepehen Daldry’nin yönettiği film bir başarı öyküsünü başarılı bir şekilde ele alıyor.

1 Siyah Kuğu

Siyah Kuğu

Yetenekli bir balerin baş dansçı olmak üzere seçmelere katılır. İki farklı yapıya ve karaktere sahip Beyaz Kuğu ve Siyah Kuğu’yu başarılı bir şekilde canlandırması gerekir. Bu konuda ise dişli bir rakibi vardır. Birbirlerinin eksikleri konusunda başarılı olan iki rakip de zamanla dostluk kurar. Natalie Portman’ın harika bir oyunculuk sergilediği filmi Darren Aronofsky yönetmiştir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.