Yalnızken Hep Beraber İzleyeceğiniz Çoklu Kişilik Bozukluğu Filmleri

Çoklu kişilik bozukluğu oldukça ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Tabii bunun yanında birçok filme de konu olmasını sağlayacak farklı bir yapısı vardır. Biz de sizin için sinemada kimsenin yalnız izleyemediği çoklu kişilik bozukluğunu ele alan filmleri listeledik.

5 Üç Ruhlu Kadın (The Three Faces of Eve)

Üç Ruhlu Kadın (The Three Faces of Eve)

Joanne Woodward’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı kazandıran film, baş ağrısıyla doktora giden kadının kişilik bölünmesi yaşadığını öğrenmesiyle başlıyor. Hipnoz tedavisi uygulanırken başka bir kişilik ortaya çıkar ve aynı kadının üç farklı hayatı olur. 1957 yapım gerçek hayattan bir hikayeye sahiptir.

4 Kimlik (Identity)

Kimlik (Identity)

Bir kasırga sayesinde yolları kesişen 10 yabancının sığındığı motelde yolunda gitmeyen olaylar vardır. Bir şekilde motelde seri cinayetler ortaya çıkar. Bu 10 yabancı da gerilim dolu anlarda birbirlerinin arasındaki ilişkiyi keşfetmeye başlar.

3 Parçalanmış (Split)

Parçalanmış (Split)

23 farklı alter egoyla yaşayan bir adamın suça meyilli olan kişiliği ise en baskın olanıdır. Bir gün 3 kız kardeşi kaçıran bu suçlu kişilikle diğer kişilikler ise artık tartışmaya başlar. Kızlar diğer kişiliklerin yardımıyla kaçmaya çalışırken adamın artık bedeni kişiliklere dar gelmeye başlar. Başrolünde James McAvoy’un yer aldığı film aynı zamanda Unbreakable üçlemesinin ikinci filmidir.

2 Ben, Kendim ve Sevgilim (Me, Myself & Irene)

Ben, Kendim ve Sevgilim (Me, Myself & Irene)

Polis teşkilatında herkesle arası iyi olan bir adam bir anda içindeki başka birini keşfediyor. Bu içindeki farklı kişilikle tek ortak noktası aynı kadını sevmeleri oluyor. Anlaşmaya yanaşmayan iki kişiliğe sıkışmış adamı Jim Carrey canlandırıyor.

1 Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü (Fight Club)

Chuck Palahniuk’un yazdığı aynı isimli romandan uyarlanan kült film, hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyonun da adını alıyor. Uykusuzluk çeken sıradan bir adamın hayatını önce bir kadın sonra ise hayalini yaşayın bir adam değiştiriyor. Her şeyiyle bir klasik olan filmin başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer alırken yönetmenliğini de David Fincher üstleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.